Ücretsiz Arayın

0252 214 11 05
 

21-28 NİSAN EBELER HAFTASI

Tarih : 4/21/2017

21-28 NİSAN EBELER HAFTASI

Dünyaya geldiğimizde ilk tanıştığımız insanlar olan ebelerimizin “Ebeler Haftası” kutlu olsun.

Doğum öncesi ve sonrası dönemlerin en etkili sağlık çalışanları annelere ve bebeklere verdikleri hizmetlerle ebelerdir. Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için her yıl 21-28 Nisan tarihi Ebeler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ebelik mesleği insanlığın varoluşu ile başlar. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin ağrısını dindirmek, aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlamak ebelerin, toplum içinde saygın bir yer edinmesini sağlamıştır.

Sağlık sistemimizin başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanın yeri vazgeçilmezdir. Ülkemizde özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla düşürülmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Bu başarıların devam ettirebilmemiz için tüm hastanelerde ebelik hizmetlerinin güçlendirilmesi, normal doğumun desteklenmesi ve sunulan hizmetin kalitesinin daha da arttırılması gerekmektedir.

Ebeler doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum ve doğum sonrası anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler ve tıbbi önlemlerin alınması gibi hizmetleri de yürütürler. Doğum öncesi ve sonrasında ailelerin yanında olarak ilk desteği veren ebeler sağlıklı nesillerin ve aile kurumunun gelişmesine de katkıda bulunmaktadırlar.

Yaptıkları hizmetlerle sağlıklı toplum oluşmasında büyük katkıları olan ve yurdun her köşesinde büyük bir özveriyle çalışan tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, bu kutsal görevlerinde başarı, sağlık ve mutluluk dilerim.

                                                                                              Dr. Cihan TEKİN

                                                                                             İl Sağlık Müdürü

izmir web tasarım
Muğla Sağlık Müdürlüğü © 2015